سقف شیبدار چیست

بامهای شیبدار

بامهای شیبدار به بامهایی گفته می شود که زاویه سطح شیبدار آن با سطح افق زیاد باشد . معمولی ترین شکل بام ، بام شیبدار متقارن می باشد که ابعاد آن به یک خط الراس کانونی پایان می یابد . سقف محافظ یک ساختمان به حساب می آید و به جز زیبایی و استقامت به ساختمان ، ماهیت می دهد . تکنیک های اولیه با انگیزه شناخت و کاوش اقسام بام بر پایه طراحی کامپیوتری در نرم افزار انرژی پلاس انجام می شود . این گونه طراحی ها در آب و هوای خشک به دلیل کمتر هدر رفتن انرژی صورت می گیرد . این طراحی ها شامل : سقف تخت ، سقف شیبدار و سقف گنبدی می باشند . بهترین بام در این سه طرح از دید کارکرد حرارتی سقف شیبدار است و سقف گنبدی کارکرد حرارتی مناسبی ندارد . سقفهای ساختمان انواع مختلفی دارد :

1-سقف مسطح  2-سقف شیبدار   3-سقف پروانه ای   4- سقف منحنی   5- سقف گنبدی   6- سقف شیروانی نا متقارن

سقفهای برتر 2 دسته هستند : سقفهای شیبدار و سقفهای مسطح . سقفهای شیبدار به علت زیاد بودن در تنوع ، کم بودن ضایعات مصالح ،‌امنیت خیلی زیاد در برابر حریق ،‌ صرفه جویی در وقت ، نصب آسان آن ،‌ کم وزن بودن آن ، مناسب بودن با چگونگی آب و هوا ، داشتن مقاومت بالا و رویه زیبایی که دارد بیشتر از سقفهای مسطح در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد . در سقفهای شیبدار اگر شیب آن خیلی زیاد باشد سقف خیلی کوتاه می شود . اگر از سقفهای شیبدار در ساختمان هایی که در مناطق بادگیر و طوفانی استفاده کنیم با مشکل رو به رو می شویم . سقفهای مسطح در ساختمان های صنعتی وتجاری کاربرد دارند ولی می توان در مناطقی که کم باران یا پر باران می باشند در ساختمان های مسکونی استفاده کرد . 4نوع سقف شیبدار وجود دارد : 1- سقف شیبدار تک بر 2- سقفهای شیبدار چهار بر  3- سقفهای شیبدار متقاطع 4- سقفهای شیبدار نصفه .

سقفهای شیبدار تک بر یک ضلع دارد و شبیه به سقفهای شیروانی می ماند که از وسط دو قسمت شده است این نوع سقفها را در خانه های جدید ، تراس و آلونکها می توان مشاهده کرد .

سقفهای شیبدار چهار بر یا همان سقف فرانسوی شیب دو درگاه 2 برابر شیب دو درگاه دیگر می باشد و از به هم وصل شدن آنها باهم سقف با شیب ملایم به وجود می آید . سقفهای شیبدار چهار بر حجم زیادی برای آزادی ساکنین منزل به وجود می آورد تا بتوانند از آن به شکل اتاق زیر شیروانی یا بالا خانه استفاده کنند یا کسانی که می خواهند بعدها قسمت جدیدی به خانه خود اضافه کنند خیلی مناسب است . اما نقص هایی که اینگونه سقفها دارند در مقابل بارش سنگین برف مقاومت ندارند.

سقفهای شیبدار متقاطع شباهت زیادی به سقفهای شیروانی متقاطع دارند واز چند نوع بام شیبدار استفاده می کنند .

سقفهای شیبدار نصفه به بام شیبدار استاندارد گفته می شود که 2 قسمت بغلی آن کوتاهتر است . برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها می توان از عایق های حرارتی با قطر مناسب و بهره مند شدن از روش های درست به نتیجه مطلوب رسید . بام ساختمان همیشه در کل شب و روز به طور یکسره از سازه های پیرامون خود تاثیر می گیرد . پوشش های سقفهای شیبدار چند نوع هستند :

1-پوشش سقفهای شیبدار ترکیبی

2-پوشش سقفهای شیبدار چوبی

3- پوشش سقفهای شیبدار سنگی

4- پوشش سقفهای شیبدار شینگل

5- پوشش سقفهای شیبدار تایل

6-پوشش سقفهای شیبدار فلزی

پوشش سقفهای شیبدار ترکیبی = بسیار راحت قابل اجرا می باشد وسبک است وبعضی از آنها در مقابل حریق مقاوم می باشند .ولی نقص هایی هم دارند آب را به خود جذب می کنند ودر طولانی مدت شکل آنها تغییر می کند .

پوشش سقفهای شیبدار چوبی = این نوع پوشش به نمای ساختمان زیبایی میدهد ولی در مدت زمان طولانی تغییر شکل می دهد چوب به حالت خمیده فرم می گیرد .

پوشش سقفهای شیبدار سنگی = رنگها ومدل های زیادی دارد ولی در ایران استفاده زیادی از آن نمی شود . مقاومت زیادی در برابر آتش دارد و هزینه آن بسیار زیاد می باشد .

پوشش سقفهای شیبدار شینگل = یکی از مشهور ترین پوشش ها ، پوشش سینگل آسفالتی است و تنوع رنگهای آن خیلی زیاد می باشد . خیلی راحت ، سبک و نصب آن سریع قابل اجرا است .

پوشش سقفهای شیبدار تایل = این پوشش نمای زیبایی را به ساختمان ارائه می دهد . به دلیل سنگین بودن و شکنندگی خیلی سخت نصب آن قابل اجرا می باشد .

پوشش سقفهای شیبدار فلزی = در مقابل آب و هوای متفاوت مقاوم است ، سبک می باشد ونصب آن بسیار آسان است . تنوع آن خیلی کم ، ظاهر کمی دارد و در مدت زمان طولانی تغییر شکل می دهد .