تخته OSB چیست ؟

OSB پانل­های مبتنی بر چوب طبیعی رشته­ ای که همراه با رزین­ مصنوعی ترکیب شده است بصورت صفحات مسطح با سطحی براق می­باشند ، در سطح پانل رشته­ های چوبی بصورت لایه­ های فشرده در طول پانل می­باشند و در لایه میانی رشته­ ها در جهت متقابل قرار دارند. چوب مورد استفاده در تولید OSB ازدرختان سوزنی برگ «صنوبر و کاج» است. رشته­ های چوبی پس از خشک شدن با چسب رزین اسپری می­شوند، انواع رزین که بطور معمول مورد استفاده قرار می­گیرند از فنل فرمالوئید (PF) ، ملامین غنی شده با اوره فرمالوئید “MUF” و یا ایزوسیانات (PMDI) که همگی از چسبهای مقاوم در برابر رطوبت می­باشند که ظاهری درخشان به تخته­ های OSB می­دهند .

 

جنس و ساختار OSB

OSB به معنای تخته هایی با رشته های (تراشه های چوب) جهت دار شده هستند.  بسیار قوی ، محكم و استوار ؛ عاری از عیب و نقص فرآورده های  متناظر میباشند. این تخته ها از چند لایه رشته های چوبی كه با نوعی چسب مخصوص ضد آب به هم چسبیده اند ، تشكیل شده اند .  برای استحكام بیشتر این تخته ها هر لایه با لایه دیگر در جهت مخالف قرار گرفته است ، از این تخته ها میتوان برای عایق و پوشش دیوارها ، فرش كردن و كف سازی ، صنعت مبلمان، روكش سقف ها و سقف سازی ، اتصالات نوین، بسته بندی ماشین آلات، بدنه خودروها،  بدنه كانتینرها استفاده کرد، در عین حال استفاده از این محصول موجب نتیجه بهتر و افزایش راندمان می گردد.

مشخصات OSB

ضخامت ۱۱میلیمتر

ابعاد ۲۴۴۰cm×۱۲۲۰cm

وزن : ۲۰ کیلوگرم

تكامل تخته هاي OSB  از تخته هاي چوبي از سال  1970   آغاز گردید ، OSB تخته هاي چوبي هستند كه از قرار گرفتن رشته چوب هايي به صورت جهت دار و به صورت تصادفي تشکیل می شوند، تولید این محصول از سال 1978 آغاز شد، و به سرعت در جهان مورد قبول کارشناسان فنی و معماران قرار گرفت.

در بسياري از مناطق و كشورهاي آمريكاي شمالي، در ساختمان هاي مسكوني انواع تخته ها به سرعت جاي خود را به OSB دادند و از رده  خارج گردیدند ، امروزه در آمريكا ، انواع مختلف ساختمان ها اعم از پيش ساخته ، چوبي، بتن و … تخته  OSB را به جاي چند لايي ها ، با هر نوع ضخامت و اندازه انتخاب كرده و مورد استفاده قرار می دهند .