لایه های تشکیل دهنده شینگل

لايه هاي تشکيل دهنده شينگل:

معرفی شینگل

۱-لايه مياني:

در گذشته از لايه هاي نازک چوبي ويا کاغذ هاي کارتني جهت استفاده در اين قسمت به کار ميرفته ولي امروزه با پيشرفت تکنو لوژي و همچنين بهينه سازي محصولات از پارچه هاي فايبر گلاس استفاده ميشود.از خصوصيات اين پارچه که به نام Tisue نيز معروف ميباشد ،قدرت بالا در برابر کشيدگي و وخمش ، مقاوم بودن در برابر پوسيدگي ، ضد آتش بودن ، وزن پايين و جذب بالاي امولوسيون قيري مي باشد.يکي از مهمترين فاککتورهاي يک شينگل مرغوب نوع Tisue مورد استفاده در آن ميباشد به صورتيکي هرچه اين پارچه ضخيم تر باشد قدرت ودوام شينگل به مراتب بيشتر ميباشد.

۲-لايه سطحي (قير اکسيده)

قير اکسيده در اين محصول عمل ضد آب کردن و تشکيل ساختار اصلي شينگل و چسباند گرانول ها را بر عهده دارد.بهترين حالت در اين متريال امولوسيوني از قير اشباع شده با پليمر SBS و Carbon powder ميباشد که در اين حالت شينگل بيشترين درجه خمش و کمترين درصد پوسيدگي را دارا ميباشد.استفاده از پليمر SBS در قير باعث حفظ خاصيت الاستيکي در دماي پايين و همچنين حفظ ساختار آن در دماهاي بالا ميباشد.عدم استفاده از اين ماده باعث شکنندگي و طول عمر پايين شينگل ميباشد.

۳- لايه رويي (گرانول هاي رنگي)

مهمترين بخش شينگل لايه گرانولي آن ميباشد که باعث زيبايي شينگل ميشود اين قسمت از شينگل پوشيده شده با گرانول هاي خود رنگ ميباشد که اگر بخواهيم آن را مورد بررسي قرار دهيم بهترين گرانول ها ، سنگريزه هاي خود رنگ ميباشند . اين نوع گرانول داراي ثبات رنگي بالاتري نسبت به سنگريزه هاي رنگ شده ميباشد.
تراکم اين سنگريزه ها نيز در کيفيت شينگل دخيل ميباشد به طوريکه هرچه تراکم اين سنگريزه ها بالاتر باشد قدرت شينگل در برابر اشعه UV خورشيد و همچنين ضربه ،تردد و… بالاتر ميرود همچنين با گذشت زمان احتمال دچار شدن به ريختگي وکچلي سطح شينگل پايين مي آيد.