پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ نوعی عایق صوتی و حرارتی می باشد. این عایق از ذوب سنگ های اتش فشانی (سنگ بازالت) در دمای C 0 1500 و تبدیل این مذاب با استفاده از روش های خاص به الیافی با قطر چند میکرون به دست می آید.
تحمل دمایی پشم سنگ  تا 750 درجه سانتیگراد می باشد و مقاومت حرارتی بهتری نسبت به سایر عایق ها دارد. این ویژگی باعث شده که نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد و به عنوان عایق حرارتی در ساختمان ها و مراکز صنعتی کاربرد ویژهای پیدا کرده است. پشم سنگ علاوه بر عایق حرارتی، عایق صوتی موثری نیز می باشد. امروزه به دلیل افزایش جمعیت و همچنین افزایش ساخت اپارتمان و ساختمان ها در مجاورت یکدیگر آلودگی صوتی و انتقال صدا از بیرون ساختمان ها به داخل افزایش پیدا کرده است. لذا از این عایق می توان به عنوان عایق صوتی برای عایق کاری ساختمان ها و مراکز صنعتی استفاده نمود.

انواع پشم سنگ

پشم سنگ جز عایق های معدنی بوده که از ذوب سنگ بازالت در کوره به دست می آید و به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان ها و مراکز صنعتی از آن استفاده می شود. نوع و نحوه استفاده از این عایق بستگی به محل عایق کاری دارد.
پشم سنگ انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم
1) پشم سنگ پتویی: این عایق، جز پشم سنگ های بدون رزین می باشد که با توجه به ضخامت و دانسیته مورد نظر به صورت چند لایه پشم خام و با استفاده از توری سیمی گالوانیزه دوخته می شود. این محصول مطابق با استانداردASTM2C592 تولید شده و حداکثر تا دمای 750 درجه سانتیگراد تحمل حرارتی دارد. از پشم سنگ پتویی جهت عایق کاری کورهها، گرم خانه ها، لوله های سایز بزرگ، مخازن و …. استفاده می شود.

2) پشم سنگ تخته ای: جهت تولید این نوع پشم سنگ، پشم خام اولیه را با افزودن رزین در زیر پرس هایی با فشار بالا قرارداده و به صورت تخته هایی با دانسیته و ضخامت های مورد نظر تولید می کنند.این محصول بر طبق استاندارد ASTM2C612 تولید می شود. از پشم سنگ تخته ای جهت عایق کاری سطوح صاف، دیوار ها، سقف و کف ساختمان ها، سالنهای همایش جداره کناف و … استفاده می شود.

3) پشم سنگ لوله ای: این پشم سنگ به صورت لوله های پیش ساخته بوده و در ضخامت ها و سایزهای مختلف مطابق با استاندارد ASTM C547 تولید می شود. از این نوع پشم سنگ جهت عایق کاری لوله های سیالات گرم و سرد استفاده میشود.

4) پشم سنگ لحافی: این عایق از پشم سنگ رزین دار به صورت رولی و با پوشش آلومینیوم و یا کاغذ کرافت تولید می شود. از این نوع عایق برای پوشش سقف و سوله، فرها، گرم خانه ها و … استفاده می شود.

 

5) پشم سنگ فله: این نوع پشم سنگ به دو صورت خام و رزین دار وجود دارد. از این نوع پشم سنگ برای عایق کاری جداره های دیوار، دودکش و فضاهایی که شکل هندسی منظمی ندارند استفاده می شود. 

 

مزایا و معایب پشم سنگ

پشم سنگ دارای مزایا و معایبی می باشد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مزایا

  1. خاصیت ضد آتش: تحمل دمایی عایق پشم سنگ تا 750 درجه می باشد. این عایق در مقابل آتش مقاوم بوده و شعله ور نمی شود. لذا این عایق را می توان در سازه های فلزی به کار برد تا در صورت بروز حریق برای سازه مشکلی ایجاد نکند.
  2. ضریب انتقال حرارت پایین: عایق پشم سنگ نسبت به سایر عایق های حرارتی ضریب انتقال حرارت پایین تری دارد.
  3. طبیعی بودن: پشم سنگ از جنس سنگ های اتشفشانی(بازالت) بوده و کاملا طبیعی می باشد. لذا هیچ گونه مضررات شیمیایی ندارد و در صورت حریق گازهای سمی از خود متساعد نمی کند.
  4. مقرون به صرفه بودن: پشم سنگ نسبت به سایر عایق ها ارزان تر بوده و هزینه کمتری را در بردارد.
  5. دوام و عمر بالا: عمر پشم سنگ برابر عمر یک ساختمان می باشد.

معایب

  1. پشم سنگ در صورت تماس با بدن ایجاد خارش می کند.
  2. مقاومت کمی نسبت به آب دارد.

 

خرید پشم سنگ

عایق پشم سنگ به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان ها و صنعت کاربرد وسیعی دارد. از این عایق در دیوار، کف و سقف ساختمان ها جهت جلوگیری از انتقال گرما و حرارت استفاده می شود. همچنین در صنعت، جهت عایق کاری لوله ها، کوره ها، مخازن و … به کار برده می شود. این عایق از سنگ بازالت بوده و ماهیت طبیعی دارد و به همین جهت استفاده از این عایق نسبت به پشم شیشه افزایش پیدا کرده است. 

خرید پشم سنگ بستگی به نوع مصرف آن دارد. مثلا در ساختمان ها بیشتر از پشم سنگ تخته ای یا پانل استفاده می شود. جهت عایق کاری دودکش از پشم سنگ لحافی، عایق کاری کوره ها و مخازن پشم سنگ پتویی (بلانکت) و همچنین جهت عایق کاری لوله ها از پشم سنگ لوله ای استفاده می شود. همچنین بسته به شرایط محل عایق کاری، انتخاب ضخامت و دانسیته مناسب، در هنگام خرید بسیار حائز اهمیت است. 

خرید این عایق نسبت به سایر عایق ها مقرون به صرفه تر است. قیمت پشم سنگ نسبت به سایر عایق ها پایین تر بوده و کارایی بهتری نسبت به آن ها دارد. همچنین این عایق از الیاف طبیعی تشکیل شده و در هنگام حریق گاز سمی تولید نمی کند.

پشم سنگ های تولیدی شرکت ایران عایق با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان عرضه می شود، همچنین تمامی محصولات این شرکت دارای ضمانت کیفیت بوده و توسط ازمایشگاه های معتبر مورد بررسی قرار گرفته و مورد تایید آن ها می باشند.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت ایران عایق  مراجعه نمایند.